‘Verdere leegloop gemeenten waarschijnlijk’

SCHAGEN – Moeten gemeenten en provincies vrezen voor een verdere leegloop van hun organisatie? Uit onderzoek van Binnenlands Bestuur en I en O Research blijkt dat een kwart van de ambtenaren niet uitsluit een overstap te maken naar het zzp-schap en zich te laten inhuren.

Zij die in de toekomst waarschijnlijk als externe de markt op gaan, noemen daarbij salaris, afwisseling van taken en vooral vrijheid als belangrijke aspecten voor die overweging. Opvallend is dat salaris bij externen zelf veel minder als reden genoemd wordt om als externe te werken.

Zowel ambtenaren als externen verwachten dat het aandeel externe inhuur de komende jaren toe zal nemen. Twee derde van de ambtenaren verwacht een (sterke) toename binnen de eigen organisatie. Ook de meerderheid van de externen verwacht dat er de komende jaren een toename of zelfs sterke toename van inhuur bij de overheid zal zijn.

De gemeente Schagen heeft vorig jaar voor een bedrag van ruim 6 miljoen euro externen ingehuurd.

Wil je niets missen uit Schagen en de regio?
Avatar foto
Eugeen Hoekstra is vrijwilliger op de redactie van Noordkop Centraal, met de specialisaties politiek en zorg. Eugeen schrijft ook geregeld columns en ondervraagt politici in het TV programma De Bank.



Geef hier jouw reactie (check eerst onze huisregels):
4 antwoorden
  1. Mike
    Mike zegt:

    Het artikel over de gemeente Schagen en de trend dat ambtenaren overwegen om als zzp’er aan de slag te gaan, roept verschillende vragen op. Ik wil benadrukken dat het niet per se financieel efficiënter is om externen in te huren voor een bedrag van 6 miljoen euro. Met dat geld zou de gemeente inderdaad ongeveer 60 fulltime medewerkers in dienst kunnen nemen, die een grote hoeveelheid werk kunnen verzetten.

    Bovendien roept het inhuurbeleid vragen op over mogelijke vriendjespolitiek; het is belangrijk dat inhuurprocessen transparant en eerlijk verlopen om elke schijn van belangenverstrengeling te voorkomen.

    Wat vooral zorgelijk is, is de toenemende trend onder ambtenaren om zelfstandige te worden. Dit kan leiden tot een verdere leegloop van ervaren krachten binnen de overheid. Om deze uitstroom tegen te gaan, zou de focus moeten liggen op het aantrekkelijker maken van vaste aanstellingen, door bijvoorbeeld betere salarissen en meer afwisseling in het werk aan te bieden. Op deze manier kan de overheid niet alleen kosten besparen, maar ook waardevolle kennis en expertise in huis houden.

  2. Harry
    Harry zegt:

    Joost en Jac. De Statler en Waldorf van Schagen (hoewel die wel leuk waren). Lekker vanaf de zijlijn commentaar geven. Maar zelf niets kunnen.

Reacties zijn gesloten.