Waterexpositie vanaf 2 maart in Zijper Museum
De nieuwe expositie `Zijpe en het water, vriend en vijand` van het Zijper Museum in Schagerbrug is vanaf 2 maart voor het publiek geopend. De expositie wordt 27 februari geopend door burgemeester Van Apeldoorn van de gemeente Zijpe.
Petten en Callantsoog bestonden al eeuwen toen tussen 1552 en 1597 het uitgestrekte waddengebied `de Zijpe` werd bedijkt. Met een stuifzanddijk tussen Petten en Callantsoog en een zeedijk tussen Callantsoog en De Keins bij Schagen. Dat leverde direct twee vijanden op: de door stormvloeden opgezweepte zee en het overtollig binnenwater afkomstig van regenval.
Voor de afwatering werd een stelsel van sluizen, vaarten, molens en gemalen gemaakt. Tot 1825 was de Groote Sloot de slagader van dat stelsel.
Eind 1824 werd het Noord-Hollands Kanaal geopend. In 1936 kwam daar het kanaal Stolpen-Kolhorn bij.
De expositie in het Zijper Museum besteedt onder meer aandacht aan de bedijking van de Zijpe, de slagaders zoals de Groote Sloot en het Noordhollands Kanaal, de molens en de actuele bedreigingen zoals de effecten van de opwarming van het klimaat.
De expositie is vanaf zondag 2 maart gratis te bezoeken, elke zondag- en woensdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen een aparte afspraak maken.
- Tip ons met foto's, filmpjes en verhalen via redactie@noordkopcentraal.nl
- Volg ons ook via Facebook, Threads, Instagram of TikTok. Word abonnee van ons Youtube-kanaal
- Volg het laatste nieuws altijd via noordkopcentraal.nl
- Luister via FM of online naar onze radiozender
- Kijk via Ziggo, KPN of online naar ons TV kanaal