Trein over Afsluitdijk: toekomst of fictie?
DEN OEVER – Is een nieuwe treinverbinding over de Afsluitdijk tussen Noord-Holland en Friesland mogelijk? De politiek kijkt er in ieder geval wel weer naar.
Al jaren is men bezig met vergaderen over de aanleg van de Lelylijn die tussen Groningen en Amsterdam moet gaan rijden. En afgelopen week kwam De Stentor ineens met het bericht dat bij het bijpraten van de Statenleden van de provincie Groningen ook ineens de optie van de Afsluitdijk op tafel kwam te liggen.
In totaal zijn er nu 5 mogelijke routes voor de Lelylijn. De eerste is de lijn die loopt via Emmeloord naar Drachten en Heerenveen, de tweede loopt via Emmeloord naar Assen, de derde zou dan via Enkhuizen gaan lopen maar deze is nu afgevallen even als de route via Zwolle en Meppel.
Kijkend naar de kosten werpt men nu ook een blik op de mogelijke route via Alkmaar, Schagen, Wieringerwerf over de Afsluitdijk naar Leeuwarden en Groningen.
De plannenmakers gaan de mogelijkheden nu verder onderzoeken. De uitkomsten zullen over jaar bekend worden gemaakt. In totaal is er ruim 3 miljard euro door het Rijk gereserveerd voor het realiseren van de Lelylijn waarvan nu al duidelijk dat dit bij lange na niet voldoende zal zijn.
De projectleider laat daarnaast ook nog weten dat er naar nog meer alternatieven zal worden gekeken, waaronder een tunnel onder het IJsselmeer door.
- Tip ons met foto's, filmpjes en verhalen via redactie@noordkopcentraal.nl
- Volg ons ook via Facebook, Threads, Instagram of TikTok. Word abonnee van ons Youtube-kanaal
- Volg het laatste nieuws altijd via noordkopcentraal.nl
- Luister via FM of online naar onze radiozender
- Kijk via Ziggo, KPN of online naar ons TV kanaal
Jaren geleden plaatste dagblad Trouw mijn ingezonden brief om alsnog een spoorlijn (eventueel sneltram?) aan te leggen op de Afsluitdijk. Helaas is de opknapbeurt van de dijk niet aangegrepen om die verbinding alsnog te realiseren. Zou een lijn die aansluit bij Anna Paulowna (inclusief verdubbeling van het spoor naar Den Helder!) niet het meest voor de hand liggen?
In 3 kwartier van station ns te Schagen naar Leeuwarden en binnen 4 kwartier in Groningen.
En natuurlijk ook weer terug.
Gewoon een heel snelle verbinding Den Haag via Haarlem, Alkmaar, Schagen, Hypotitushoef, Harlingen,Leeuwarden naar Groningen. (Binnen 5 kwartier)
De Lelylijnroute via Enkhuizen valt af? Ja, als het via de houtribdijk en Lelystad moet, zeker…
Ik lees echter wel allemaal wilde, dure plannen voor tunnels e.d., dus dan mag ik vast ook wel een voorstel doen om Enkhuizen en Stavoren via een rechte spoorlijn te verbinden:
Een directe treinverbinding per nieuw aan te leggen dijk, brug en/of tunnel tussen station Enkhuizen en station Stavoren dus. Die afstand is slechts zo’n 20 km in vogelvlucht (of per boot), maar wel 110 km per auto!
(zie URL hieronder)
Hiermee zou het hart van de provincie Friesland en het hart van de regio Westfriesland veel directer met elkaar worden vebonden, en is de eventuele doorreis naar randstad of Groningen ook veel korter dan wanneer men helemaal via de afsluitdijk zou moeten reizen.
https://nl.distance.to/Station-Enkhuizen,Stationsplein-1,1601-EN-Enkhuizen,NLD/Station-Stavoren,Stationsweg,8715-Stavoren,NLD
Hoeveel heeft de Kanaaltunnel gekost om te bouwen? Het duurde iets minder dan zes jaar en er waren 13.000 werknemers nodig om de Kanaaltunnel te bouwen. De totale kosten kwamen toen op een indrukwekkende 4,65 miljard Britse pond. Dat zou nu een waarde betekenen van 12 miljard pond.
Met iets van 6 Miljard moeten ze wel een tunneltje kunnen graven, hebben ze al de helft van het geld zo’n beetje!
Bij de aanleg van de Afsluitdijk is het spoor overal in het tracé meegenomen. Hele stukken tracé zijn zelfs al gereserveerd en aangelegd.
Bij de verdubbeling van de weg over de Afsluitdijk medio eind jaren 70 is een deel van het tracé gebruikt. Dit kon omdat voor een spoor verbinding via heipalen in de grond hele stukken tracé weer aangelegd kunnen worden. Zie hiervoor de bovengrondse metro van Amsterdam de zogenoemde Ringlijn. Ook Putin heeft een spoorverbinding aangelegd over het water bij de Krimm.
Ook bij aanleg geeft dit een stimulans voor het totale spoornet van heel Nederland. Door de directere verbindingen voor de reizigers.