Grote zorgen om elektriciteitsnet provincie
HAARLEM – De provincie Noord-Holland maakt zich grote zorgen over het elektriciteitsnet in de provincie.Â
Netbeheerder TenneT liet afgelopen woensdag weten dat voor grootverbruikers de maximale capaciteit van het hoogspanningsnet in Noord-Holland is bereikt. Er komt een voorlopige stop voor grootverbruikers die een nieuwe of verzwaarde aansluiting willen.
Nieuwe aanvragers komen vanaf 18 oktober 2023 op een wachtlijst van TenneT te staan. Voor kleinverbruikers, zoals de bouw van nieuwe woningen, de plaatsing van een warmtepomp, of kleine bedrijvigheid, heeft dit nieuws geen gevolgen.
“Dit is een groot probleem voor veel ontwikkelingen in de provincie”, vertelt Rosan Kocken, gedeputeerde Klimaat & Energie. Samen met Liander, TenneT en gemeenten gaat de provincie procedures om het stroomnet uit te breiden versnellen.
In Noord-Holland noord speelt nog een tweede probleem. Het netwerk is dusdanig vol, dat er ook geen grote aansluitingen kunnen komen voor het opwekken van stroom.
TenneT gaat onderzoeken of ‘spitsmijden’ versneld tot extra capaciteit kan leiden. Hierbij ontlasten gebruikers op drukke momenten het net. Daarvoor krijgen ze een vergoeding. De resultaten van dit onderzoek worden medio 2024 verwacht.
- Tip ons met foto's, filmpjes en verhalen via redactie@noordkopcentraal.nl
- Volg ons ook via Facebook, Threads, Instagram of TikTok. Word abonnee van ons Youtube-kanaal
- Volg het laatste nieuws altijd via noordkopcentraal.nl
- Luister via FM of online naar onze radiozender
- Kijk via Ziggo, KPN of online naar ons TV kanaal
We zijn dichtsbevolkte land van Europa (op stadstaatjes als Monaco en Vaticaanstad na), maar als je Europese kaarten bekijkt, dan valt op dat Nederland niet het fijnmazige hoogspanningsnet heeft dat je mag verwachten.
Zodra je buiten de Randstad komt, en met name in Noord-Holland Noord, dan zie je dat er nog onvoldoende infrastructuur voor de elektrificatie aanwezig is. En dat is oliekoekendom, want de energietransitie van (fossiele) moleculen naar (al dan niet groene) elektronen had men twintig jaar geleden al kunnen zien aankomen. Het “onbenul” zit/zat dus destijds bij de netbeheerders (Tennet en Liander) en ook bij de overheid. Zij hebben gewoon te lang geluisterd naar de gladde praatjes van fossiele lobbyisten van energiereuzen als Shell, Gasunie, NAM, Gazprom, Exxon, Element.nl etcetera.
Die hebben er immers belang bij om de de enrgietransitie zo lang mogelijk te traineren, om hun huidige verdienmodel te kunnen volhouden.
Er was in het verleden een dag en nacht tarief. Het omschakel moment ging automatisch en je zag dat veel klein en groot verbruikers hierop inspeelden. De wasmachines gingen aan zodra het nacht tarief inging.
Waarom is er nu geen indicatie om goedkope stroom te gebruiken. Ik denk aan een gekleurde lamp net als verkeerslichten groen (gratis stroom) ,oranje/geel (stroom tegen daltarief), en rood tegen het meest ongunstige tarief). Je zult zien dat gebruikers hierop gaan inspelen door het verbruik van stroom aan te passen.
Je zult zien dat de stroomverbruikende apparaten pas aan worden gezet bij gratis stroom.
Het stroomnet kan hiermee ontlast worden.