De Nationale Wespentelling staat voor de deur

NOORDKOP – De Nationale Wespentelling staat voor de deur. Dit sluit goed aan op het recente nieuws dat ongediertebestrijders in heel Nederland, ook in de Noordkop, momenteel een piek beleven in het bestrijden van wespennesten. Zijn er dit jaar echt zoveel wespen? De Wespenstichting hoopt dat Noord-Hollanders in groten getale meedoen aan de jaarlijkse telling, die plaatsvindt van 16 tot en met 24 augustus.

“Vorig jaar bleek een slecht wespenjaar, dit jaar zijn er nogal wat wisselende signalen. Over het geheel zien wij, onder meer aan de hulpaanvragen die wij binnenkrijgen, dat 2025 een beter wespenjaar is dan 2024. Met de Nationale Wespentelling willen we graag in kaart brengen hoe het echt gaat met de wespen en hoe de verschillende wespensoorten verspreid over Nederland voorkomen,” aldus Nathan Veenstra, woordvoerder van de nationale Wespenstichting.

Wat dit jaar opvalt, is dat er zowel vroege als late wespennesten zijn. Sjoert Fleurke, voorzitter van de Wespenstichting, legt uit: “Door het droge voorjaar zijn de vroege nesten niet allemaal voortijdig uitgestorven. We zien dat er daardoor wespennesten zijn die vroeger in het jaar tot wasdom zijn gekomen en dus ook eerder zullen uitsterven. Dit heeft als gevolg dat de zoektocht naar zoetigheid ook eerder begint, maar dat geldt niet voor alle wespennesten. Er zijn ook veel nesten die het gebruikelijke tijdspad volgen, waarvan de werksters pas in augustus op zoek zullen gaan naar zoetigheid.”

Meetellen in Noord-Holland
Vorig jaar telde de provincie Noord-Holland 71 deelnemers, die samen 91 keer hebben geteld. Daarmee kwam 12 procent van de tellingen in 2024 uit Noord-Holland. Om een zo betrouwbaar mogelijk beeld te krijgen hoopt de organisatie dat er dit jaar meer deelnemers meedoen, zowel in Noord-Holland als landelijk.

Deelnemers hoeven enkel een plek uit te kiezen waar zij 30 minuten lang bijhouden welke wespen of op wespen lijkende insecten zij zien. Dat kan van 16 tot en met 24 augustus. Deelnemers kunnen één of meerdere keren tellen. De resultaten geven zij door via tuintelling.nl/tellingen. Vanaf dit jaar kunnen deelnemers ook wespennesten tellen en invoeren. Zo hoeven niet tientallen tot honderden individuele wespen geteld te worden.

Wil je niets missen uit Schagen en de regio?
Avatar foto
Sanna Noi de Vries werkt fulltime op de redactie bij Noordkop Centraal. Iets sturen naar Sanna? Mail naar sannanoi.devries@noordkopcentraal.nl



Geef hier jouw reactie (check eerst onze huisregels):
0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef hier jouw reactie (check eerst onze huisregels):