Veel vragen over opstarten reactor Petten
De informatieavond over het opstarten van de Hoge Flux Reactor in Petten, die dinsdag in Zijpe werd gehouden, leverde veel vragen op van de ruim 50 inwoners die de avond bezochten. De vragen gingen vooral over de veiligheid van de reactor.
Tijdens onderhoud aan de reactor in 2005 werden vervormingen geconstateerd in de reducer en afname van de wanddikte. Bij de onderhoudsbeurt in augustus 2008 bleken de vervormingen niet te zijn veranderd.
Wel werd een gasbellenspoor in het koelwater waargenomen. Daarom werd de reactor niet opgestart.
Reparatie bleek geen eenvoudige klus waardoor de reactor buiten bedrijf bleef. Voor een definitieve reparatie moet beton moet worden verwijderd en de reducer onder droge omstandigheden moet worden gerepareerd. Die reparatie vergt een voorbereiding van een jaar en gaat drie maanden duren.
Omdat het maatschappelijk belang groot is en er een ernstig tekort aan medische isotopen ontstaat is het kabinet gevraagd om de reactor weer te mogen opstarten.
Nadat een aantal aanvullende maatregelen is genomen zoals afdichting van de mantelpijpen, een lekdetectiesysteem en extra activiteitsmetingen, mocht de reactor weer worden opgestart. De vergunning die nu is afgegeven loopt 1 maart 2010 af. Daarna zal de reactor worden gerepareerd.
- Tip ons met foto's, filmpjes en verhalen via redactie@noordkopcentraal.nl
- Volg ons ook via Facebook, Threads, Instagram of TikTok. Word abonnee van ons Youtube-kanaal
- Volg het laatste nieuws altijd via noordkopcentraal.nl
- Luister via FM of online naar onze radiozender
- Kijk via Ziggo, KPN of online naar ons TV kanaal