Weerstand tegen vluchtelingen Schagen Oost

SCHAGEN – Er is brede weerstand van omwonenden tegen de bouw van bijna 80 woningen in Schagen Oost voor vluchtelingen uit Oekraïne. Dat bleek donderdagavond tijdens een door de gemeente Schagen belegde bewonersavond in Zaal Alpha. 

De 80 woningen komen op een stuk grond tussen de volkstuinen aan de Nes en de ijsbaan aan de Snevert. Het worden kleine woningen met maximaal 2 bouwlagen en een kap. 

Veel bewoners vragen zich af waarom er nu wel snel gebouwd kan worden, terwijl er al jaren een grote vraag is naar vooral sociale huurwoningen. 

Burgemeester Van Kampen meldde, die de avond leidde, dat er nu nog 220 vluchtelingen bij particulieren thuis wonen, en dat is op langere termijn niet houdbaar. 

Van Kampen vertelde verder dat de gemeente gebruik maakt van de crisis- en herstelwet. Die wet maakt het mogelijk om nu sneller woningen te bouwen om hulp te kunnen bieden aan vluchtelingen uit Oekraïne. Die woningen mogen er maximaal 20 jaar blijven staan. 

Mochten die vluchtelingen eerder terug gaan naar Oekraïne, dan kunnen de woningen worden gebruikt voor jongeren of statushouders. 

Bewoners vrezen verlies aan vrij uitzicht over de landerijen. De woningen langs de N241 werden ruim 20 jaar geleden verkocht als Polderzichtwoningen, maar dat vrije uitzicht verdwijnt als er woningen worden gebouwd. 

Meerdere bewoners wezen naar Muggenburg Zuid als betere locatie voor de bouw van de woningen. Volgens burgemeester Van Kampen wordt daar wel naar gekeken, maar is die grond niet van de gemeente.

De gemeente hoopt al in oktober woningen op te kunnen leveren. Dat lukt alleen als er geen bezwaren komen van omwonenden. 

Een andere uitdaging is de aanleg van voorzieningen op het terrein. Langs de Nes ligt geen riolering. Om die aan te leggen is grondwerk nodig, maar het terrein is door de provincie aangewezen als bijzonder waardevol landschap waardoor grondwerk niet zonder meer mag. 

De gemeente verwacht eind augustus de bouwvergunning af te geven. Vanaf dat moment hebben belanghebbenden zes weken de tijd om een zienswijze in te dienen.

Wil je niets missen uit Schagen en de regio?
Avatar foto
Ed van Oerle is hoofdredacteur en algemeen manager van Noordkop Centraal. Iets delen? Iets delen met Ed? Mail naar ed.vanoerle@noordkopcentraal.nl



Geef hier jouw reactie (check eerst onze huisregels):
3 antwoorden
  1. Herman
    Herman zegt:

    Weet iemand hoe het nu met de vergunningaanvraag zit van de gemeente met betrekking tot het bouwen van de noodwoningen?

  2. Sjaak
    Sjaak zegt:

    Ik heb de bijeenkomst anders ervaren dan de headline suggereert. De bewoners zijn juist voor het opvangen van vluchtelingen.

    Maar dit is geen verhaal over vluchtelingen, er is hier iets heel anders aan de hand.

    De kern van het probleem is dat de gemeente het natuur / poldergebied in Schagen Oost wil omtoveren tot woongebied. Dat levert weerstand op bij de mensen die de aangrenzende huizen juist hebben gekocht vanwege het zicht op de polder.

    En door de bouwplannen te framen als een oplossing voor vluchtelingen, kan de crisis- en herstelwet worden ingezet om de plannen sneller door te voeren.

    Daarnaast maakt het de omwonenden monddood, want wie kan er nou tegen het opvangen van vluchtelingen zijn, niemand toch?!

    Kortom: de gemeente maakt hier misbruik van het Oekraïne conflict om er zelf beter van te worden. Een sluwe truuk dus.

    Daar bovenop het woord ’tijdelijk’… Als er eenmaal huizen staan, dan wordt het echt nooit meer natuur. Het is gewoon een eerste stapje in het landjepik traject naar de verwoesting van het complete buitengebied. Niks tijdelijks aan, de rest van het gebied volgt.

    Gemeente, we zijn geen kleuters, dus hou op met het vluchtelingen fabeltje en neem onze bezwaren serieus!

  3. Natuurlijk Schagen
    Natuurlijk Schagen zegt:

    Die huizen bouwen in Oekraïne. Daar is grote behoefte aan woningen door de verwoestingen van Rusland.
    Kunnen deze bouwpakketten per schip of vrachtauto naar Oekraïne worden verscheept. Dan zijn er mooie woningen die door de Nederlandse bouwers zijn gemaakt en beschikbaar gesteld.
    Het bouwen op bijzondere grond is te duur en niet wat de burgers van Schagen graag zien.
    Er is helemaal geen krediet crisis dus kan deze wet hier niet van toepassing worden verklaard. Het is een uitvlucht om te kunnen bouwen aan de oostzijde van de N241.

Reacties zijn gesloten.