Een albatros die haar kuikens voedt met plastic
Dit stukje gaat over plastic. Plastic dat in zee drijft en dood en verderf veroorzaakt. En toch, hoe makkelijk kan het zijn? Geen verpakking meer omdat groenten en fruit kunnen worden gebrandmerkt met een laser. En daardoor hoeven zij niet meer in plastic verpakt te worden. Avocado’s, courgettes, komkommers, pompoenen, zoete aardappelen en veel meer. De techniek van brandmerken is bekend: met een laag-energetische koolstofdioxidelaser wordt de buitenste laag van de schil lokaal verhit. Daardoor verdampt het pigment.
Het heeft geen invloed op de smaak, geur of houdbaarheid van een product. Ook kun je het stuk schil met het merk gewoon opeten. De methode is geschikt voor allerlei soorten fruit en groenten, maar niet voor sinaasappels, mandarijnen, citroenen en granaatappels. Want de schil van die vruchten herstelt zich. Daardoor is het merk na een tijdje niet goed meer te zien. En paprika’s blijven verpakt langer vers. Maar stop ze dan wel in een papierenzak. Een komkommer in cellofaan is echt niet nodig.
Stop met plastic-verpakking en verzin wat anders beste supermarkten. Een goed voorbeeld is het hele dunne folie van de chipszak. Deze folie is flinterdun, maar het zijn meerdere lagen over elkaar, en dat maakt het lastig recyclebaar. Ik ontken niet dat verpakking ook nuttige functies vervult zoals het positief beïnvloeden van de houdbaarheid van het product. Maar dan blijft nog steeds de vraag waarom die verpakkingen niet zijn gemaakt uit hernieuwbare grondstoffen: suikerriet, mais en aardappelen. Wat kunnen we allemaal verpakken in bijvoorbeeld tomatenblad?
Verpakkingen zitten consumenten hoog. Overal zichtbaar: op straat, in sloten, bermen, strand of, erger nog, in het (zee)water. De helft van het Nederlandse zwerfafval bestaat uit plastic. De gemeenten moeten van de verpakkingsindustrie eisen dat ze zo sober mogelijk verpakking produceren en dan nog zo afbreekbaar mogelijk. De bekende Britse natuurdocumentairemaker Sir David Attenburough twitterde hoe hij zag hoe een albatros probeerde zijn kuikens te voeden met plastic. Hartverscheurend noemde hij dit. En terecht. Stop met plastic.
Eugeen Hoekstra
- Tip ons met foto's, filmpjes en verhalen via redactie@noordkopcentraal.nl
- Volg ons ook via Facebook, Threads, Instagram of TikTok. Word abonnee van ons Youtube-kanaal
- Volg het laatste nieuws altijd via noordkopcentraal.nl
- Luister via FM of online naar onze radiozender
- Kijk via Ziggo, KPN of online naar ons TV kanaal