Column: NS schrapt kwartierdiensten in de spits Schagen
Het college van Schagen maakt de forens eerst lekker met de mededeling dat de reistijd tussen Den Helder en Amsterdam Centraal vanaf 1 december 2022 zeven minuten korter wordt. Om vervolgens mee te delen dat de kwartierdiensten per diezelfde datum in de spits verdwijnen. Â Daar zijn we lekker mee.
Elk kwartier een trein is het credo van de NS geworden. Op steeds meer trajecten in ons land gaan treinen om het kwartier rijden maar hier worden ze geschrapt. Het gemeentebestuur maalt er niet om. Geen idee hoe het uitpakt schrijven ze aan JESS die er vragen over had. Ik weet het wel: de scholieren gaan er nadeel van ondervinden wat ik je brom.
Onlangs sprak het gemeentebestuur met ProRail over een station bij Waarland. Onze vroede vaderen moeten zijn uitgelachen en hebben zich gedwee neergelegd bij het nee van de NS onder het motto van ‘jullie moeten blij zijn dat bij jullie nog een trein rijdt.’ Het is waar dat het aantal in- en uitstappers op het NS-station daalt. Van 5.580 in 2013 naar 5.325 vorig jaar.
Daarom gaat er nu nog geen protestbrief naar het hoofdkantoor van de NS met de mededeling ‘welke eikels halen het hun hoofd om de kwartierdiensten voor onze scholieren uit de dienstregeling te gooien.’
Goede bereikbaarheid van Schagen, daar gaat het om. Dat wordt op deze manier afgebroken. Overdrijven is ook een vak maar bij ProRail moet je flink van de toren blazen.
En dus had de discussie meteen moeten gaan over de aanleg van dubbelspoor naar Den Helder. De marinestad zit in de lift en daarom moet er dubbel spoor kom en.
Er is dan  veel meer mogelijk: een sprinter die op alle stations stopt naast echte intercity’s. De intercity’s van nu zijn gewoon stoptreinen.  Dan kan anders en beter door de sprinter in te zetten die op alle stations stopt. De intercity stopt voortaan alleen op de stations (Den Helder, Schagen, Alkmaar) en is binnen een uur in Amsterdam. Waarom blijft men hier zo stil?
Goede treinverbindingen zijn goed voor de economie. We hebben in de Noordkop een tekort aan personeel. Alleen al bij de Koninklijke Marine en het Marine Bedrijf gaat het de komende jaren om enkele duizenden vacatures. En ga zo maar door. Dus kom op met die treinen.
Wat we moeten hebben in onze regio is een goed openbaar vervoersnetwerk dat mensen over de streep trekt om zich hier te vestigen. Bedrijven in de regio moeten hun verantwoordelijkheid nemen en zelf zorgen voor goed vervoer voor hun personeel. Wat mij betreft wordt ook het toeristenlijntje van Hoorn naar Medemblik opgewaardeerd tot een waardige treinverbinding als antwoord op de industriële ontwikkelingen in de Wieringermeer.
Het station in Schagen is geschikt voor kwartierdiensten. Dat heeft het station al bewezen. Het schrappen van de kwartierdiensten doet afbreuk aan het imago van de Noordkop.
De bereikbaarheid van onze regio moet niet worden geminimaliseerd maar gemaximaliseerd. Den Helder, Hollands Kroon en Schagen moeten hun stinkende best doen om te zorgen voor dubbel spoor in de Kop. Zo kan het niet langer.Â
Eugeen Hoekstra
- Tip ons met foto's, filmpjes en verhalen via redactie@noordkopcentraal.nl
- Volg ons ook via Facebook, Threads, Instagram of TikTok. Word abonnee van ons Youtube-kanaal
- Volg het laatste nieuws altijd via noordkopcentraal.nl
- Luister via FM of online naar onze radiozender
- Kijk via Ziggo, KPN of online naar ons TV kanaal