Gemeente en CBS oneens over leegstand huizen
SCHAGEN –Â Er staan volgens de gemeente Schagen veel minder woningen leeg in de gemeente dan cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek suggereren.
Dat stelden burgemeester en wethouders van Schagen vorige maand in een memo aan de gemeenteraad.
Noordkop Centraal berichtte in mei over voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waaruit zou blijken dat begin dit jaar 530 woningen leeg stonden. Volgens het gemeentebestuur zijn dat er te veel: veel meer dan de circa 200 waarmee de gemeente rekent.
De gemeente Schagen meldde niet te weten hoe het CBS aan zijn gegevens komt. De gemeente baseert zich zelf op de basisregistratie personen (BRP), een databank met persoonsgegevens van personen die in Nederland wonen of gewoond hebben.
Navraag bij het CBS leert dat de statistici in Heerlen ook niet meteen begrijpen waar de verschillen vandaan komen. Binnen 24 uur na het stellen van de vraag kunnen ze wel hun bronnen melden. Het CBS maakt zelf onder meer gebruik van de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG), en veronderstelt dat de gemeente Schagen die ook hanteert.
Zoekend naar een verklaring voor de grote verschillen oppert het CBS: “We vermoeden dat gemeente Schagen misschien leegstand bepaald heeft voor een andere (kleinere) populatie woningen dan bij het CBS gehanteerd wordt.” Het CBS vermoedt dat Schagen daardoor zowel in 2023 als 2024 op lagere aantallen leegstaande woningen uitkomt. Ook kan het zijn dat het CBS leegstand per object bekijkt, en de gemeente per pand. Het CBS stelt voor dit bij de gemeente na te vragen.
Dit vermoeden is door Noordkop Centraal aan de gemeente Schagen voorgelegd. Twee weken later kan de gemeente nog steeds geen antwoord geven op deze vraag. “We proberen de verschillen te duiden, ik merk dat dat wat meer tijd nodig heeft”, stelt een gemeentewoordvoerder wanneer deze om nog wat meer geduld vraagt.
Daarmee blijft in het midden of er in Schagen 530 leegstaande woningen zijn, zoals het CBS heeft geregistreerd, of slechts circa 200, waar de gemeente vanuit gaat.
In de memo doet het college verslag van het project van de gemeente om leegstand en oneigenlijk gebruik van woningen tegen te gaan. Burgemeester en wethouders stellen dat de gemeente vrijwel alle woningen waar iets mee aan de hand is in het vizier heeft.
Toezicht en handhaving nam een kijkje op 195 adressen. Team Burgerzaken deed onderzoek naar 15 adressen, waardoor tezamen 210 adressen in kaart werden gebracht. Bij 60 van de 210 adressen worden momenteel aanwijzingen voor woonfraude uitgeplozen. Op de andere adressen blijkt er volgens de gemeente een goede verklaring te zijn voor het feit dat er niemand op dat woonadres staat ingeschreven.
- Tip ons met foto's, filmpjes en verhalen via redactie@noordkopcentraal.nl
- Volg ons ook via Facebook, Threads, Instagram of TikTok. Word abonnee van ons Youtube-kanaal
- Volg het laatste nieuws altijd via noordkopcentraal.nl
- Luister via FM of online naar onze radiozender
- Kijk via Ziggo, KPN of online naar ons TV kanaal
dus zo ie zo 200 lege woningen zo ie zo. ik sta al 11 jaar ingescheven bij woningbouw… ben nummer 173 op de lijst….misschien daar eens aandacht aan en helpen?
De woningen die worden verhuurd aan arbeidsmigranten hoe zit dat daarmee. De mensen wonen daar dan wel maar staan nergens ingeschreven. Hun huisvuil wordt ook clandestien aan de weg gezet. Het scheiden van het huisvuil gebeurd niet goed.. Glas, oud papier batterijen, plastik is kennelijk erg moeilijk dit te scheiden.
Ze zijn tijdens hun werktijd van huis maar buiten die tijd thuis met hun kennissen of zitten te vissen aan de kant van de sloot.
Dat de gemeente geen grip heeft op de leegstand en de onmacht inzake arbeidsmigranten. Door de vele inhuur (die 3 keer zo duur zijn) en de machteloosheid op het doorpakken van de woning controle. Er worden woningen verhuurd voor kapitale bedragen terwijl de huurders niet bekend zijn bij de gemeente. Er gaat veel te veel mis en alle belastingbetalers betalen de gemeente te veel.