Wie zijn nu echt verantwoordelijk voor het verpakkingsafval?

Consumenten, wij burgers dus, moeten afvalstoffenheffing betalen, voor afval dat we zelf niet hebben gemaakt. Veel spullen die wij kopen zijn voorverpakt, soms is dat nodig, maar vaak ook niet en veel verpakking zou prima bio-verpakking kunnen zijn, dus biologisch afbreekbaar, kortom, het afval wordt ons in de maag gesplitst en we betalen ervoor, de kosten zullen ongetwijfeld in de prijs zijn verrekend, en dan betalen we ook nog eens een flink bedrag aan de gemeente, de afvalstoffenheffing, terwijl wij niet om dat verpakkingsmateriaal hebben gevraagd. Er is maar één antwoord op: breng de verpakkingsafval terug naar de winkel. En regel bij wet dat winkels een inzamelplicht hebben. In Vlaanderen geldt al een tijd deze plicht. Winkels nemen onze statiegeldflessen al jaren in, waarom zou dit niet kunnen met het verpakkingsafval?

Supermarkten zullen zeggen dat ze geen containerparken zijn waar je je afval kan deponeren. Want wie controleert dat het verpakkingen zijn van de supermarkt in kwestie? Is het dan niet beter dat de consument bij de uitgang de verpakking van de gekochte artikelen eraf haalt en in de container stopt? Bij veel artikelen zou het kunnen maar zeker niet bij alle (vloeibare, eetbare) producten. Hiervoor is vast een oplossing te bedenken.

De supermarkten zien ook tegen de kosten op maar daar is een oplossing voor te vinden. De verpakkingsindustrie betaalt aan gemeenten al jaren miljoenen euro’s om zo bij te dragen aan het inzamelen van afval bij ons thuis. Dat geld zou dan naar de supermarkten kunnen. Ik zie nog een voordeel: supermarkten zullen aangezet worden om efficiënter om te gaan met verpakkingen. Dit betekent dat het aanbod van dit soort afval zal verminderen.

De afvalstoffenheffing deugt niet. Er worden ons kosten in rekening gebracht die niet voor onze rekening zijn. Veel afval is verpakkingsmateriaal en dat is niet van ons. Dat is van de verpakkingsindustrie. De vervuiler betaalt. Dat zijn niet de consumenten maar de supermarkten en andere winkels. Zij horen het afval in te zamelen en te zorgen dat het naar de afvalcentrale gaat. Om de kosten te drukken zullen de winkeliers beter opletten op de noodzaak of alles verpakt moet worden en of er goedkopere alternatieven zijn. Maak gebruik van biologisch afbreekbare disposables wil ik maar zeggen. Hoe meer bio-verpakkingen hoe lager de prijs van deze verpakkingen wordt. Zolang dit niet het geval is moet de rekening van HVC niet naar de consument maar naar de supermarkten.

Eugeen Hoekstra

 

Wil je niets missen uit Schagen en de regio?
Avatar foto
Je leest een bericht uit het rijke archief van Noordkop Centraal



Geef hier jouw reactie (check eerst onze huisregels):