Pallas noodzakelijk of niet?
SCHAGEN – Vereniging Pettemerduinen kernreactorvrij! organiseerde maandagavond in Igesz in Schagen een informatie-avond met als thema is een nieuwe kernreactor in de Pettemerduinen noodzakelijk of niet.
De vereniging, is mordicus tegen een nieuwe reactor, maar mist in de voorlichting ook een evenwichtige informatieverstrekking. Doel van de avond was voor- en tegenstanders te horen. Voor de pauze vertelde de heer Van der Lugt van stichting Pallas waarom hij vindt dat de nieuwe kernreactor er moet komen.
Daarna sprak de heer Van der Keur van de stichting LAKA en de laatste spreker was de heer Van Dongen biochemicus in het VU Medisch Centrum, die geen pro- of contra standpunt innam. Wel zei hij te vinden dat patiënten in Nederland recht hebben op goede medische isotopen, ongeacht of ze uit een cyclotron of een reactor komen.
Het gaat erom dat de producties die worden opgezet een duurzaam karakter hebben. Rondom de business case van Pallas zijn volgens Van Dongen nog heel veel vragen die op korte termijn moeten worden beantwoord.
Er zijn nog veel reactoren en er komen volgens hem steeds meer reactoren bij, met name in China, dus de capaciteit neemt toe. De vraag is hoe Pallas zich daar gaat positioneren en of zij de concurrentie commercieel aan kan.
Er is altijd een dubbelloop zei Van Dongen en op een bepaald moment moet gekozen worden anders wordt het zowel met de cyclotron als de reactor niets. Er moet snel helderheid komen over Pallas en dat kan alleen op basis van transparantie.
De avond werd goed bezocht.
(Foto’s: Kitty Mertz)
- Tip ons met foto's, filmpjes en verhalen via redactie@noordkopcentraal.nl
- Volg ons ook via Facebook, Threads, Instagram of TikTok. Word abonnee van ons Youtube-kanaal
- Volg het laatste nieuws altijd via noordkopcentraal.nl
- Luister via FM of online naar onze radiozender
- Kijk via Ziggo, KPN of online naar ons TV kanaal