Column: No Corona, zeg Chinese griep

Regeringen in de stress; hele landen áfgesloten, toeristen íngesloten en in volle paniek, economen met de handen in het haar, aandelenbeurzen in gillende mineur.  

Is de derde wereldoorlog aanstaande? Of staan de hordes Hunnen weer te rammelen aan onze welvaartspoorten. Wordt Doremalen wederom verwoest door de Vikingen? Of ga nog verder in de historie. Staat het Avondland nu werkelijk aan de abyss, aan de afgrond van haar bestaan? Draconische drama-voorstellingen ontvouwen zich in tv- en krantenreportages. ‘The total condamnation of our times’; de ondergang van onze welvaartsbeschaving.

Bedoeld is wel de kapitalistische beschaving – voor alle duidelijkheid – zo je die al beschaving zou willen noemen. Als we de pathetische publiciteitsuitingen werkelijk tot ons zouden laten komen, was de middeleeuwse pest een schooluitje geweest met wat ons nu te wachten staat. Dood en verderf tot in het vierde geslacht gaat komen. 
Maar waar hebben we het eigenlijk over? Er heeft een Chinees geniest, nadat ‘ie zo stom geweest is een vieze vleermuis te eten. Die zijn klauwen niet had gewassen na het pissen. En die vleermuis had een virus. Ja, shit happens, ach nee pis dus. Muis dood, Chinees ziek. En die niesde rondom. Raak bij veel. Want weinig Chinezen zijn er niet in China.

Daarom laten wij uitbuit-Europeanen daar ook zo graag onze volstrekt nodeloze Action-rommel-spulletjes maken. Hier in het westen willen we veel overléggen, dan kunnen zij dáár mooi hard werken om te overléven; dat heet cultuurverschil of zo. 
Dus er kwam een griepje de wereld in. Werd Corona genoemd, omdat het virus er uit zag als een kroontje. Buckler als lulbiermerk na Youp van het Hek is nog een feestnaam als je nu nog ergens een Coronabiertje durft te bestellen. Giet het maar in de sloot. 
Dus Corona waart rond. Waarom wordt dat eigenlijk niet gewoon naar zijn ontstaansplaats genoemd? Na de Eerste wereldoorlog woedde er een volstrekt moorddadige griep over de wereld: de Spaanse Griep. Heeft meer miljoenen slachtoffers gemaakt dan de hele loopgravenoorlog van ’14-’18 bij elkaar. Was dus niet zo’n lievertje. 
Dan nog zo’n landgenoemde griep: de Mexicaanse, uit 2008. Gingen niet zo veel piepeltjes aan dood: wereldwijd krap een miljoen. Valt mee toch? Minder dan het aantal jaarlijkse verkeers- of moordslachtoffers.
En dan hebben we nu onze huidige angstaanjager. Het Corona-virus. Wat nou Corona? Noem het gewoon de Chineese griep van 2019. Nee toch? Liever Covid-19. Laat het ‘Chinees’ er alstjeblieft uit. Want we zijn economisch bang van onze Chinese spioneer-vrienden. Bang dat ze ons afknijpen of dat onze rommeltjes-ruileconomie een deukje oploopt.  
Maar laten we in ieder geval blij zijn met het feit dat door de Corona sinds de Olympische Spelen in 2008 de lucht boven China niet zo schoon is geweest als nu, omdat veel zware industrie relatief stil ligt en de stankuitstoot is opgeschort.

En ook Venetië kan de komende zomer weer ademhalen omdat de hordes toeristen in hun aangeharkte achtertuintjes blijven. Giethoorn en de Zaanse Schans hoor ik janken over de weggebleven China-omzet. Da’s jammer. Gaan ze maar terug naar de basis: hier zet men koffie en over. Wel eerst je handen wassen.

MARC MOUSSAULT
 

Wil je niets missen uit Schagen en de regio?
Avatar foto
Je leest een bericht uit het rijke archief van Noordkop Centraal



Geef hier jouw reactie (check eerst onze huisregels):