Column: Geef Wooncompagnie meer armslag a.u.b.

Wooncompagnie moet net als de andere woningcorporaties in Nederland meer ruimte krijgen om beter te presteren. Wouter Bos met zijn commissie wil dat het kabinet woningcorporaties afhelpt van de knellende wetgeving en belastingen. Gelijk heeft hij: de overheid heeft de woningcorporaties helemaal klemgezet waardoor het vastloopt met het bouwen van woningen voor starters en senioren. Oorzaak: de verduvelde verhuurdersheffing.

Een corporatie als Wooncompagnie is elk jaar ruim 11 miljoen euro kwijt  aan deze heffing. Hoeveel woningen zou je voor dit bedrag kunnen bouwen? Nog erger is dat woningcorporaties ook vennootschapsbelasting moeten betalen. Zo zijn de woningcorporaties de melkkoe geworden voor de staatskas. Dit kan toch niet de bedoeling zijn.

Ook de provincie is eindelijk wakker geworden en ziet hoe groot inmiddels de woningnood is geworden  in verschillende regio’s. Met name de behoefte aan woningen voor eenpersoonshuishoudens en ouderen  neemt met het jaar toe.  De provincie wil speciale bouwtafels inrichten om knelpunten aan te pakken samen met gemeenten, corporaties en ontwikkelaars.

De politieke verschuiving in het provinciehuis, naar aanleiding van de verkiezingen, biedt enige hoop. De provincie trekt er extra 3,5 miljoen euro voor uit om de woningbouw vlot te trekken en heeft een interessante bespreeknotitie gemaakt waarmee ze de boer opgaat.

Hierin staat onder meer dat ze de doorstroming van ouderen van een grote naar een kleinere comfortabele woning actief wil stimuleren. Dit helpt om bestaande woningen vrij te spelen voor gezinnen.

Of onze regio ook profijt zal trekken uit de gewijzigde houding van de provincie is nog de vraag. Met GroenLinks in het provinciaal bestuur is bouwen in landelijk gebied nog steeds een brug te ver. Geluiden zijn er dat de provincie de Kop groen wil houden voor recreatiemogelijkheden voor Randstedelingen.

Mijn ervaring is dat de provincie vooral kijkt naar grote woningconcentraties en die zijn in de Kop niet te vinden. En zo komen we weer als laatste aan de beurt. De politici hier moeten hun uiterste best doen om te zorgen dat de Noordkop niet wordt afgescheept met een paar honderd nieuwbouwwoningen. Er zijn er heel veel meer nodig.

De provincie is een regelmachine die met subsidies probeert de woningbouw te stimuleren. Gemeenten kunnen geld krijgen om extra personeel aan te trekken, maar het probleem is de krappe arbeidsmarkt.

Tegelijkertijd stelt de provincie allerlei regels die het bouwen van woningen in de weg zitten. Bouwen om achterstanden in te lopen wil de provincie wel steunen maar alleen in groeiregio’s en dat is de Noordkop niet. Daarom denk ik dat het bevoordelen van regio’s in het zuiden van Noord-Holland gewoon doorgaat.

Toch merk ik een andere houding bij de provincie, minder terughoudend, minder  benepen aan toe. Als de gemeente Schagen zijn huiswerk goed maakt, dit wil zeggen met een goed onderbouwd verhaal komt, dan moet het lukken. Snel bouwen is Flex-bouwen: laat Schagen nu haar koudwatervrees varen. Veel jongeren en spoedzoekers zullen er blij mee zijn.

Eugeen Hoekstra

Wil je niets missen uit Schagen en de regio?
Avatar foto
Je leest een bericht uit het rijke archief van Noordkop Centraal



Geef hier jouw reactie (check eerst onze huisregels):