De lokalen partijen groeien ook in Schagen maar links boet in

De opmars van de lokale partijen is niet te stuiten in Nederland. Ruim een derde van de stemmen is gegaan naar deze partijen. Is dit ook het geval in Schagen?  Kijk je naar de uitgebrachte stemmen die zijn gegaan naar de lokalen, te weten de Seniorenpartij Schagen, JESS, Duurzaam Schagen en Wens4 U dan kom je op een aantal van 6.823 stemmen. Dat is 33% van het totaal uitgebrachte stemmen. Was dit bij de raadsverkiezingen 2012 net zo? Toen deden dezelfde lokale partijen mee. Zij kwamen op een totaal van 4.727 uitgebrachte stemmen. Dat was 28% van het totaal uitgebrachte stemmen in dat jaar van de schrikbarend lage opkomst. Conclusie is dat het blok lokale partijen in Schagen met 5% is  gegroeid.

Maar er zijn wel verschillen. De Seniorenpartij heeft goed geboerd. Vier jaar geleden bemachtigde ze 11,8% van de stemmen maar dit jaar 14,2%. Hierdoor hebben de senioren een zetel bijgekregen en komen nu met vier zetels in de raad. JESS heeft het ook beter gedaan dan in 2012. Toen haalde ze 9,7% van het aantal uitgebrachte stemmen binnen. Dit jaar 11,2%. Toch te weinig om zetelwinst te boeken. Dit is teleurstellend te noemen. De partij heeft haar wortels liggen in het voormalige Zijpe en Harenkarspel en vergaart uit deze gebieden de meeste stemmen. JESS vloeit voort uit een fusie van “AB 89” , “Harenkarspel in Beweging” en “BKV” Zijpe. Toen goed voor acht zetels.

Duurzaam Schagen klom van 3,2% naar 4,8% dit jaar. Alleen Wens4U heeft ingeleverd. Van 3,8% in 2012 naar 3,0% dit jaar. Wens4U is het niet gelukt om meer kiezers naar zich toe te halen. Blijkbaar heeft het gedachtegoed van de partij over het geluk van en voor de inwoners van Schagen weinig waardering gekregen van de bevolking.

Nieuwkomer is GroenLinks. De partij deed in 2012 ook mee maar harkte toen slechts 251 stemmen binnen. Dit jaar maar liefst 1221 stemmen. Genoeg voor 2 zetels, maar door het gedoe met restzetels ging de tweede zetel naar de PvdA zodat GroenLinks het met één zetel moet zien te redden in de raad. De PvdA maakte een ferme duikeling. Van 2577 stemmen in 2012 naar 1854 dit jaar. Van 15,5 % in 2012 naar 9,1% dit jaar. Ze verloor twee zetels.

Mag het zo zijn dat de lokale partijen ook in Schagen aan een opmars bezig zijn, toch blijven de klassieke partijen met wortels in Den Haag nog steeds de meeste stemmen trekken. Het gaat om het CDA, VVD, PvdA, SP, GroenLinks en D66. Dit jaar stemden 13.773 mensen op deze partijen. Dat is 67% van het totaal uitgebrachte stemmen. In 2012 haalden deze zes partijen 11.613 stemmen binnen. Dat is 70% van het totaal van het toen uitgebrachte stemmen. Conclusie is dat ondanks de ruime stemmenwinst bij het CDA het blok gevestigde partijen met 3% kleiner is geworden.

Het CDA noteerde in 2012 4.716 uitgebrachte stemmen en dit jaar 6.275. Van 28,4% in 2012 naar 30,4% dit jaar. Een ongelooflijke uitslag. In Houten haalde het CDA ook het nieuws. Hier werd het CDA de grootste partij met bijna 20% van de stemmen. Toch is er een baas boven baas. In Hardenberg werd het CDA hier de grootste partij met in totaal 30,9 % van de stemmen. Dat is 0,5 % meer in vergelijking met het CDA in Schagen.

De VVD verliest een zetel. Dit moet hard zijn aangekomen bij de liberalen die de laatste maanden een stevige oppositie hebben gevoerd. Zoals gezegd gaat de PvdA van 5 zetels naar drie en komt hiermee in het rijtje kleine partijen terecht. Haar verlies heeft naar mijn mening vooral een landelijke implicatie. De PvdA heeft in de afgelopen jaren flink zitten zagen aan de verzorgingsstaat en op lokaal niveau heeft wethouder Ben Blonk die indruk niet weg kunnen nemen.

In 2012 zat het links-progressieve blok (PvdA, SP, GroenLinks en D66)  met 7 zetels in de raad (24%). Dit jaar met 6 zetels (21%). Kortom, de linker vleugel boet ook in Schagen in.

Eugeen Hoekstra

 

 

Wil je niets missen uit Schagen en de regio?
Avatar foto
Je leest een bericht uit het rijke archief van Noordkop Centraal



Geef hier jouw reactie (check eerst onze huisregels):