Tesla naar de Noordkop?
Tesla naar de Noordkop?
Natuurlijk doet Noord-Holland mee met de race om Tesla in Nederland te krijgen en het liefst in de Noordkop.
Het economisch geweten van de Kop, Theo Meskers, weet het bijna zeker dat de fabrikant van elektrische auto’s zal neer strijken in zijn geliefde Hollands Kroon. Dat is ook gebeurd met Microsoft die domicilie  koos in het eveneens geliefde Middenmeer. Jammer is wel dat het aantal nieuwe arbeidsplaatsen beperkt blijft terwijl het bedrijf qua ruimtebeslag groot is te noemen.
Tesla is toch van ander kaliber. Het gaat wel ergens over. Tesla heeft torenhoge productiedoelstellingen te halen:  vanaf 2018 moet het bedrijf minimaal 500.000 auto’s per jaar bouwen. Haast is geboden want het merk heeft vorig jaar onthuld dat wat betreft Model 3 al meer dan 400.000 voorinschrijvingen heeft gekregen. Gaat Meskers en zijn opvolger Edwin Krijns van Den Helder, voor de hoofdprijs?
Hij weet zich in goed gezelschap van heel veel collega-wethouders in den lande die willen dat Tesla bij hun in de regio komt, maar ook heel veel gedeputeerden trekken aan hetzelfde koord, maar het is de vraag of het bedrijf überhaupt in Nederland komt. Frankrijk staat te popelen om het bedrijf binnen te halen.
Klein duimpje Nederland moet daarom maar zien of Tesla voor ons land kiest. Maar wie weet. Ten slotte staat er in Tilburg een grote assemblage- en distributiecentrum van Tesla. En voor sociale rust en tamme vakbonden moet je niet in Frankrijk zijn. Niets van dit alles in Nederland.
Wij hebben hier ook vakbonden maar die zijn lang geleden begonnen aan een winterslaap waaruit ze voorlopig niet ontwaken. Onze minister Henk Kamp zegt het vuur uit zijn sloffen te lopen om het bedrijf in Nederland te krijgen. Als dit hem lukt moeten we hem heel echt dankbaar zijn. Ja, daar blijft het niet bij. We gaan op hem stemmen in maart als hij dit voor elkaar krijgt. Een gratuite opmerking natuurlijk want hij stelt zich niet kandidaat.
Kiest Tesla voor onze regio? Net als  gedeputeerde Jaap Bont vindt Meskers dat diplomatie op dit moment de beste werkwijze is: een broeiende kip moet je niet storen. En wat gebeurt er? Er komen toch weer vragen over hoe het er mee staat? In de Staten in Haarlem, maar ook in mijn gemeenteraad, moppert Meskers.
Hij staat achter de tactiek van het Ontwikkelingsbedrijf in NH-N: niet blèren zoals andere regio’s doen. We werken hier achter de schermen en staan daarbij in nauw contact met het ministerie van economische zaken, beklemtootn Meskers. Oftewel spreken is zilver, zwijgen is goud. Het is zo bij Microsoft gegaan, zo gaat het ook bij Tesla.
Meskers zegt al een tijdje bezig te zijn met Tesla. Maar dit zegt ook zijn collega-wethouder Jop Fackeldey van Lelystad en dat zeggen ook de gedeputeerden van de drie Noordelijke provincies die wel op de trom slaan en een grote actie zijn begonnen om het bedrijf daar te krijgen. Het geplaagde Groningen met zijn gaswinning, schade door aardbevingen, heeft wel een duwtje in de rug nodig en dat kan de gigafabriek van Tesla goed voor zorgen. Â
Daarom denk ik persoonlijk dat als Tesla naar Nederland komt de fabriek in het Eemshavengebied komt te staan. Maar zeker is het allerminst. Tilburg kan het ook worden. Maar wie weet kiest het bedrijf voor onze Noordkop.
Eugeen HoekstraÂ
Â
- Tip ons met foto's, filmpjes en verhalen via redactie@noordkopcentraal.nl
- Volg ons ook via Facebook, Threads, Instagram of TikTok. Word abonnee van ons Youtube-kanaal
- Volg het laatste nieuws altijd via noordkopcentraal.nl
- Luister via FM of online naar onze radiozender
- Kijk via Ziggo, KPN of online naar ons TV kanaal