Column: Woningplannen verdwijnen in ijskast!
De gemeente Schagen legt woningbouwplannen in de ijskast. Neem het bouwplan van 28 nieuwbouwhuizen in Oudesluis. Moet wachten omdat de gemeente zegt dat er onvoldoende ambtelijke capaciteit is. Het CDA heeft hierover het college aan de tand gevoeld. Het college antwoordt dat er keuzes gemaakt moeten worden en prioriteiten gesteld. Op dit moment, schrijft het college, is voor dit voor Oudesluis waardevolle project geen capaciteit beschikbaar.
“Zodra we voor dit plan capaciteit beschikbaar hebben, krijgt het onze volledige aandacht. We kunnen er dan ook voor zorgen dat er goed overleg plaatsvindt met de initiatiefnemer, de omwonenden en de dorpsraad Oudesluis.”
Het CDA heeft ook gevraagd of er meer projecten in de koelkast zijn beland. Het college bevestigt dat dit het geval is en dat het in het najaar met meer informatie komt.
De gemeente Schagen is niet de enige gemeente die worstelt met personeelstekorten. Dit wordt zichtbaar in de daling van het aantal verleende nieuwbouwvergunningen. Het CBS komt met een min van 13 procent. Schagen laat een daling zien van 77 vorig jaar naar 63 over het eerste kwartaal dit jaar, maar met een opleving in het tweede kwartaal: van 11 vorig jaar tegen 56 dit jaar.
Elke vertraging is funest voor het bouwen van de woningen omdat de bouwkosten de laatste tijd flink oplopen. Daardoor klopt de businesscases niet meer van bouwplannen, met als gevolg dat aannemers hun projecten uitstelt of schrapt, en dus geen vergunning aanvraagt.
Uit onderzoek van vakblad Binnenlands Bestuur blijkt dat bijna 70 procent van de gemeenten een tekort aan arbeidskrachten aanwijst als het grootste obstakel voor de grote woningbouwopgave. Daardoor stijgt de werkdruk en lopen bouwprojecten uit.
Het college heeft zich ten doel gesteld om 300 tot 500 nieuwbouwwoningen per jaar op te leveren. Dit aantal is nog nooit gehaald en door de vertraging die nu optreedt doordat de gemeente er niet in slaagt om vakkundig personeel in huis te halen zullen deze targets helemaal niet gehaald worden.
De nieuwe Omgevingswet zorgt ook voor problemen. De wet treedt in werking op 1 januari (zeker is dit overigens niet) en met het oog hierop stoppen gemeenten met bestemmingsplanwijzigingen. De reden om geen planwijzigingen meer in procedure te brengen, is een dreigende tijdsklem.
De Invoeringswet die de overgang naar de Omgevingswet regelt, verplicht gemeenten ontwerpbestemmingsplannen vóór inwerkintreding van de nieuwe wet ter inzage te leggen. Alleen dan kan er nog onder het oude recht worden vergund, maar de tijd daarvoor is nu te krap. Het college meldt dat in verband met de nieuwe Omgevingswet voorrang wordt gegeven aan oudere bestemmingsplannen. Nieuwe plannen moeten wachten met het risico dat ze worden ingetrokken door de initiatiefnemers.
Het college geeft aan in het najaar met een opsomming te komen van bouwplannen die minder prioriteit krijgen. Dit zou heel slecht nieuws zijn voor woningzoekenden in de gemeente. Welk plannen zullen in de ijskast verdwijnen? Waarschijnlijk zullen het kleine bouwplannen zijn die echter van groot belang zijn voor de leefbaarheid van de dorpen. Gelukkig heeft Wooncompagnie plannen om in Oudesluis 12 sociale woningen te bouwen in wat genoemd wordt een innovatief concept. Het is een druppel op een gloeiende plaat, maar zeer welkom!
De arbeidsmarkt is momenteel zeer krap, maar dit blijft natuurlijk niet zo. Wanneer het faillissementen gaat regenen ontspant de markt vanzelf.
Eugeen Hoekstra
- Tip ons met foto's, filmpjes en verhalen via redactie@noordkopcentraal.nl
- Volg ons ook via Facebook, Threads, Instagram of TikTok. Word abonnee van ons Youtube-kanaal
- Volg het laatste nieuws altijd via noordkopcentraal.nl
- Luister via FM of online naar onze radiozender
- Kijk via Ziggo, KPN of online naar ons TV kanaal