Column: waar laten we de windturbines in Schagen?
Deze kwestie wordt actueel nu het concept-Regionale Energie Strategie openbaar is gemaakt. Dit document moet de weg effenen voor heel veel windturbines en zonneparken. Maar het komt nu niet gelegen.
We zitten midden in de corona-crisis, die ongetwijfeld wordt gevolgd door een economische crisis. We hebben nu andere zorgen aan ons hoofd. Toch kan de verduurzaming van onze maatschappij ook een buitenkans zijn, omdat het veel werkgelegenheid schept. Banen die wij dan extra nodig hebben.
Volgens het document moet Noord-Holland Noord 4,2 Terawatt opwekken. 1 Terawatt staat voor of 1.000.000.000 kilowatt. Hiervan wordt al 2,2 Terawatt opgewekt: met dank aan het laaghangend fruit in de Wieringermeer. Daar komt 2,0 Terawatt bovenop. Dat wordt een lastige klus.
Naar mijn mening een onmogelijke opdracht, tenzij je het gebied nog meer onder een deken legt van windturbines en weiden met zonnepanelen. Hiervoor is absoluut geen draagvlak.Â
Zeker niet als ook agrarische grond wordt ingezet om die zonnepanelen weg te zetten. Daar lijkt het niet op. In het document wordt dit ook ontraden. Ook geeft het document 15 zoekgebieden aan in de Kop waar windturbines en zonneparken kunnen komen.
Maar ook gebieden waar geen verstoring mag plaatsvinden zoals cultuurhistorische landschappen, natuurgebieden, de duinen en het open landschap. Tragisch is dat het IJsselmeer wordt meegenomen als zoekgebied. Als alle aanliggende provincies dit gaan doen dan verdwijnt het bijzondere karakter van de zoetwaterplas. Â
Het document effent, zoals gezegd, de weg voor een energietransitie waarbij elektriciteit het aardgas gaat vervangen. Het is de vraag of dit 1 op 1 gaat lukken. Neem de verwarming van de woningen. De gemeente Schagen praat over meer warmtebronnen: ‘we gaan wijkgericht de warmtevraag koppelen aan duurzame warmtebronnen,’ staat er. Verder staat er ‘We moeten hierbij denken aan biowarmte, restwarmte, aardwarmte en zonnewarmte.’
Mijn commentaar: biowarmte, is zeer omstreden omdat er met hout(snippers) wordt gestookt. Van bomen moet je afblijven. Trouwens, er komt ook veel fijnstof vrij bij het verbrandingsproces. Zo’n installatie staat te draaien in Zaandam. Zeer omstreden zo vlakbij een ziekenhuis.
Restwarmte komt van bedrijven. Hebben we te weinig van, denk ik. Aardwarmte is een goed alternatief, maar erg prijzig. Blijft over zonnewarmte, maar ’s winters is er weinig zon, terwijl er dan juist gestookt moet worden. En dus komen er twee warmtebronnen bij: biomassavergisters en windturbines. Maar zo zegt ze ‘hiervoor is wel draagvlak noodzakelijk.’
Mijn commentaar: neem nu die biomassavergisters: die stinken een uur in de wind. En een hele wijk verwarm je er niet mee. Schagen moet het dus hebben van aardwarmte en wind- en zonne-energie. En daarom zegt de gemeente dat ze openstaat voor extra windturbines, mits in lijn- en parkopstelling langs wegen of waterwegen. Zijn warmtepompen niet beter? Eerst isoleren graag.
Er is nog iets anders aan de hand: hele gebieden in Noord-Holland en Zuid-Friesland, Flevoland en Gelderland zijn congestiegebieden geworden: ondernemers kunnen er geen zwaardere stroomaansluiting krijgen, en nieuwe ondernemingen krijgen alleen een minimale aansluiting.
De balans tussen energieopwekking en energiegebruik is helemaal zoek en dat wordt alleen maar erger. Netbeheerders zeggen dat ze jaren nodig hebben om de netwerken stabiel en robuust te maken. Wie gaat dit betalen? Wordt elektriciteit straks alsnog duurder dan het aardgas nu?
Er is nog iets anders: waarom horen we niets over het elektrificeren van bedrijven in het RES-document? Dit zijn toch de grootste energieslurpers in onze provincie? Bedrijven hebben macht en dwingen ontheffingen af. Burgers kunnen dit niet. Ik ben ervan overtuigd dat bedrijven (maar waarom ook niet de woningen) veel zullen hebben aan waterstofgas. Het is buitengewoon jammer dat in het concept-document waterstof op de lange baan wordt geschoven.
Eugeen Hoekstra
- Tip ons met foto's, filmpjes en verhalen via redactie@noordkopcentraal.nl
- Volg ons ook via Facebook, Threads, Instagram of TikTok. Word abonnee van ons Youtube-kanaal
- Volg het laatste nieuws altijd via noordkopcentraal.nl
- Luister via FM of online naar onze radiozender
- Kijk via Ziggo, KPN of online naar ons TV kanaal