AfvaL: Wij zijn te duur uit

Het inzamelen van plastics wat wij doen in Schagen levert te weinig rendement op voor het milieu en is vrij kostbaar. Volgens de economiehoogleraren Raymond Gradus (VU) en Elbert Dijkgraaf (EUR) levert nascheiding van plastic afval (dus bij de fabriek) een groter voordeel op. Waarom is dit?

De scheiding hier gebeurt bij de afvalcentrale. Volgens beide hoogleraren blijkt dat deze methode (nascheiding) ruim 8 kilo meer per huishouden oplevert dan de inzamelmethode die wij kennen. En die 8 kg leidt tot dus meer CO2-besparing voor een euro. Dit zou betekenen dat gemeenten die aan bronscheiding doen zoals Schagen, duurder uit zijn. Volgens Gradus kunnen we daarom beter overstappen op nascheiden. In België wordt dat ook gedaan, en daar zijn de kosten 60 procent lager dan in Nederland.

De vergoeding voor het inzamelen, verwerken en vermarkten van drankenkartons door gemeenten is vastgesteld op € 398,- per ton. Dat bedrag is gebaseerd op de geschatte kosten die gemeenten maken voor het aan de voordeur ophalen van plastic afval. Onnodig en overbodig geld, want zo laten beide hoogleraren weten, nascheiding is minder duur.

Oké, die sorteermachines kosten veel geld maar die kosten wegen niet op tegen de lasten van het apart inzamelen (kliko’s, vervoer, personeelskosten van de plastics) en het levert ook nog eens minder recyclebaar materiaal op. Uit berekeningen van beide heren blijkt dat nascheiding  goedkoper en ook nog eens beter is voor het milieu. 

De Verpakkingsindustrie verhaalt die € 398,- per ton op de consument. Tel uit je winst. Betaal je al een flinke afvalstoffenheffing dan komt dit er boven op. Hoe? Door boodschappen te doen.  In diverse gemeenten waaronder Amsterdam zijn plannen voor een nascheidingsinstallatie. In het noorden van het land is nascheiding van gft-afval, kunststof, drankenkartons en metaal op het bedrijf al jaren in gebruik. Nascheiden is beter omdat huishoudens plastics in de rolcontainer doen die niet altijd goed geschikt zijn om te recyclen.

HVC is niet tegen nascheiden maar zegt gebonden te zijn aan een in het verleden genomen besluit door de gemeenten, de aandeelhouders van HVC, dat er aan de bron gescheiden wordt. Maar in dit standpunt komt verandering. Zo meldde het bedrijf onlangs dat het een nieuwe installatie gaat kopen samen met de Omrin en AEB die uit het restafval kunststof materiaal gaat scheiden in deelstromen met een hoge zuiveringsgraad. Goed nieuws voor de kunststofrecyclingindustrie. Die kan er wat mee. De gemeente Schagen probeert de omwenteling bij HVC te bagatelliseren door te benadrukken dat de installatie alleen de restafval gaat scheiden van flatbewoners voor wie drie rolcontainers voor de deur een probleem is. Daar geloof ik niets van.   

Nascheiden levert meer milieuwinst op. Niettemin blijven wij hier doorgaan op de ouderwetse manier. De container met de oranje deksel blijft voorlopig in het straatbeeld aanwezig. De Omrin in Friesland dat al jaren uitsluitend werkt op basis van nascheiding, laat zien dat deze methode wel kosteneffectief is. Met andere woorden: wij zijn hier veel te duur uit. Met dank aan de aandeelhouders van HVC, zeg maar onze wethouders.

Eugeen Hoekstra

 

Wil je niets missen uit Schagen en de regio?
Avatar foto
Je leest een bericht uit het rijke archief van Noordkop Centraal



Geef hier jouw reactie (check eerst onze huisregels):