Minstens tien jaar op wachtlijst voor stroom

NOORDKOP – Grootverbruikers van stroom in de Noordkop staan tot minstens 2035 op een wachtlijst. Dat blijkt uit een onderzoek van TenneT.

Netbeheerders TenneT en Liander hebben de gemeenten in de Noordkop geïnformeerd over het uitgevoerde congestieonderzoek voor de afname van elektriciteit op het hoogspanningsnet in Noord-Holland. De resultaten zijn niet positief. In de Noordkop zijn ten minste de komende tien jaar wachtlijsten voor grootverbruikers van stroom, zoals bedrijven, datacenters en supermarkten. Voor kleinverbruikers zijn voorlopig geen gevolgen, maar voor woningbouw misschien wel.

Aanvragen van grootverbruikers voor een nieuwe stroomaansluiting of een verzwaring van de bestaande aansluiting worden sinds oktober 2023 op een wachtlijst geplaatst. Momenteel staan er ongeveer 2100 klanten op de wachtlijst in Noord-Holland. TenneT heeft daarom onderzocht of grootverbruikers in de provincie bereid zijn om hun elektriciteitsverbruik te verplaatsen naar tijden buiten de piek, of dat er technische maatregelen genomen kunnen worden om bepaalde deelnetten te ontlasten.

Uit het onderzoek blijkt echter dat beide mogelijkheden voor Noord-Holland Noord geen optie zijn. Daarom zijn er tot minstens 2035 wachtlijsten voor grootverbruikers. Een structurele oplossing voor de netcongestie in Noord-Holland Noord vereist de aanleg van een nieuwe bovengrondse 380 kV- hoogspanningsverbinding naar Middenmeer. Deze zal naar verwachting niet voor 2035 klaar zijn. Nu het onderzoek van TenneT is afgerond, start regionale netbeheerder Liander met detailuitwerkingen per gebied, zoals specifieke gevolgen voor woningbouwprojecten. De gemeenten worden daar later over geïnformeerd.

Wil je niets missen uit Schagen en de regio?
Avatar foto
Lianne Snel is sinds maart 2023 werkzaam als onderzoeksjournalist voor zowel Regio Noordkop als Noordkop Centraal. Zij is bereikbaar via lianne@regionoordkop.nl.



Geef hier jouw reactie (check eerst onze huisregels):