Hoge nood op strand niet urgent voor gemeente
SCHAGEN – Het college van Burgemeester en Wethouders van Schagen ziet geen noodzaak voor meer openbare toiletten op of bij de stranden.
Wethouder Heddes wil alleen de nieuwe opdracht van de raad uitvoeren om een openbaar toilet in het dorp Petten bij te plaatsen. Fractievoorzitter Marga Mulder van de Seniorenpartij is het daar niet mee eens.
Het college onderzoekt wel of er behoefte is aan meer openbare toiletten en waar en hoe dat gerealiseerd zou kunnen worden. Maar die plekken zijn in ieder geval niet op of bij het strand. Het college ziet daar geen probleem. Volgens de gemeente kan men bijna overal terecht bij de strandpaviljoens en op de posten van de reddingsbrigades. De gemeente wijst er daarbij op dat er ook geen openbare toiletten nodig zijn voor het toegekende keurmerk Blauwe Vlag (veilig en schoon strand).
Geen genoegen
Fractievoorzitter Marga Mulder neemt daar echter geen genoegen mee. Zij wijst erop dat er in Nederland circa 3,5 miljoen buik- en blaaspatiënten zijn. Uit onderzoek van de Toiletalliantie van de Maag Lever Darm Stichting blijkt dat een kwart van hen regelmatig thuisblijft uit angst om geen toilet te vinden. Strandpaviljoens zijn lang niet altijd open, stelt Mulder. De reddingsbrigades weerspreken dat hun toilet beschikbaar is voor strandgasten.
Plassen bij een pleister
Geconfronteerd met die informatie vanuit de reddingsbrigades, krabbelt de gemeente na dagenlang beraad terug. Volgens wethouder Heddes bedoelt hij dat mensen gebruik mogen maken van de toiletten bij de reddingspost, als zij daar worden geholpen.
Heddes geeft nu toe dat dit geen officieel openbaar toilet is. “De reddingspost wordt regelmatig belast met bezoekers die het toilet willen bezoeken. De gemeente begrijpt het antwoord van de reddingsbrigade want hun wens is dat er openbare toiletten bijkomen. Zodat inwoners en toeristen het toilet in de post niet meer hoeven te gebruiken”, zo stelt een woordvoerder namens de wethouder.
Toeristenbelasting
Voorzitter Kees de Wit van de Ondernemersfederatie Schagen sector recreatie en toerisme is ook ontevreden met het standpunt van het college. De Wit meent dat de kosten voor de aanleg van nieuwe toiletten op het strand als excuus worden gebruikt voor de verhoging van de toeristenbelasting. Volgens de gemeente bedoelt ze daarbij echter de kosten “om de voorzieningen in de kustplaatsen en de stad Schagen op het gewenste kwaliteitsniveau te houden, waaronder openbare toiletten”.
Marga Mulder van de Seniorenpartij schaart zich niet achter deze kritiek van de ondernemers: “De OFS moet niet alleen steeds naar de gemeente wijzen, maar zelf ook een keer leveren. De ondernemersclub krijgt daarvoor genoeg geld uit de gemeentekas.”
- Tip ons met foto's, filmpjes en verhalen via redactie@noordkopcentraal.nl
- Volg ons ook via Facebook, Threads, Instagram of TikTok. Word abonnee van ons Youtube-kanaal
- Volg het laatste nieuws altijd via noordkopcentraal.nl
- Luister via FM of online naar onze radiozender
- Kijk via Ziggo, KPN of online naar ons TV kanaal
Zelden zulk een onzin gelezen.
Geachte heer Heddes, neem een voorbeeld aan de gem. Bergen. In Hargen aan zee staan keurige gratis openbare toiletten direct naast de strandopgang. Dat is nog eens ‘je verantwoordelijkheid als gemeente’ nemen. En dan durven verwijzen naar de Blauwe Vlag-regels: ‘Pappie, hij doet het ook niet’!
Menig strand toilet heeft niet eens een aansluiting op de riolering. Vaak is er een ondergrondse tank of chemisch toilet of gewoon een holle buis diep in het zand. Vroeg of laat komt dit allemaal toch terecht in zee
Dan kan je het ook zelf doen in zee of op het strand of ergens in duin. Dit laatste mag niet wegens de bescherming van de natuur.
Oh, ja natuurbehoud in Schagen is met dit bestuur zinloos.
Denk aan die plaat asfalt. De 17 bomen de campers op natuur grond net als het CNO.