Den Helder meest gebombardeerde stad

DEN HELDER – Op 14 mei 1940 kozen Duitse bommenwerpers het luchtruim met als einddoel Den Helder. Op het moment dat Nederland al had gecapituleerd vielen Duitse bommen op Nieuwediep. 

De eerste Duitse bom viel in een straat langs het spoor, waardoor enkele huizen in een puinhoop veranderden. In de nacht van 24 op 25 juni wierpen Engelse vliegtuigen een enorm aantal bommen af boven Den Helder. Den Helder veranderde in een ruïne.

Den Helder was met 156 keer de meest gebombardeerde stad in Nederland. De stad bleef tot het einde van de oorlog een grotendeels verlaten oord. 

Het onkruid tierde welig in de tuinen en de straten. Toen op 8 mei 1945 de eerste Britse soldaten in Den Helder verwelkomd konden worden keerde het tij. Langzamerhand werd de schade hersteld en keerden de bewoners weer terug. De wederopbouw was begonnen.

Kees Zwaan

(Foto’s: Het politiebureau werd op 25 juni en de Ruyghweg op 30 oktober 1940 zwaar beschadigd door bommen – Regionaal Archief Alkmaar)

Wil je niets missen uit Schagen en de regio?
Avatar foto
Je leest een bericht uit het rijke archief van Noordkop Centraal



Geef hier jouw reactie (check eerst onze huisregels):