Binnenkort gezonde sloten in Waldervaart
SCHAGEN – Het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier gaat in samenwerking met de gemeente Schagen van 11 tot en met 15 juli werkzaamheden uitvoeren in de sloten van de Waldervaart.
Vlakbij de uitlaat aan de Scholeksterlaan wordt gebaggerd. Aan de Menisweg wordt onder de brug een nieuwe inlaat gemaakt. Rondom deze inlaat wordt ook gebaggerd.
Een inlaat is de ingang van een buis die onder de weg doorloopt. Door het baggeren rondom de in- en uitgang van de buis kan het gezonde water goed doorstromen, wat voor meer zuurstof in het water zorgt.
Vanwege de vissterfte vorig jaar is er een plan gemaakt om een herhaling van de situatie te voorkomen. “We zijn blij dat we in samenwerking met het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier een goed plan hebben gemaakt om ervoor te zorgen dat het water en de dieren in het water gezond blijven. Een situatie zoals die zich vorig jaar voordeed willen we absoluut voorkomen”, zegt wethouder Hans Heddes.
Fietsers op de Menisweg worden vanwege de werkzaamheden van 11 tot 15 juli omgeleid.
- Tip ons met foto's, filmpjes en verhalen via redactie@noordkopcentraal.nl
- Volg ons ook via Facebook, Threads, Instagram of TikTok. Word abonnee van ons Youtube-kanaal
- Volg het laatste nieuws altijd via noordkopcentraal.nl
- Luister via FM of online naar onze radiozender
- Kijk via Ziggo, KPN of online naar ons TV kanaal
Van het grootste belang is dat er genoeg water in een sloot staat en dat de sloot echt
diep is. Dan kan er veel water doorstromen.
Ook zie je dat de verbinding-kanalen en buizen vol liggen met bagger. Juist omdat de sloot niet diep is. Dit komt door invallende grond en ingewaaid stof, zand, vuil, boombladeren, etc.
De bagger op de bodem van de sloot verplaatst zich immers ook in die verbindende kanalen en buizen.
Het weglopen van water na flinke regenbuien loopt ook langzaam. Het komt erop neer dat het water in Schagen stil staat. Ik mis de gewenste stroming.
Vissen zwemmen hier ook oppervlakkig door de sloot en zijn daardoor een prooi voor aalscholvers, reigers, katten.
Wij hebben heel veel fijn slib in de sloot en bij omwoelen blijft dit slip lang zweven in het slootwater.
Ik zie dat als er enig onderhoud wordt gepleegd in de sloot dat slib dagenlang zweven. De bodem en planten zijn dan niet zichtbaar wegens troebel water.
Vooral als er ook nog wordt gevaren met die maaiboot met de slib verspreider. Resultaat is gelijk dode vissen en vissen die hun kieuwen vol slib hebben. Na een of meer dagen komen deze vissen te drijven. In de afgelopen jaren zijn er zo duizenden vissen in onze wijk Hoep-Zuid vermoord.
Kortom van groot belang is dat er voldoende water in de sloot is en blijft en dat er stroming in het slootwater zichtbaar is.
Voor de slootwater kwaliteit zal je zien dat dan de watertemperatuur lager wordt en dat blauw alg minder voor komt in de warme dagen.
Een aantal sloten in Schagen zijn aangelegd als vis overwinteringsloot. Daar moet de sloot zeker 1 meter diep zijn onder het wateroppervlak. Een voorbeeld is de sloot langs de Westersingel t.h.v. huisnummer 4,5,6 en7. Deze sloot voldoet dus niet als visoverwintering en is veel te ondiep. Bij flinke ijsgang kunnen de vissen hier niet komen omdat de sloot juist ten zuiden van De Dreef erg ondiep is.
We moeten ons realiseren dat alle hemelwater afvoeren en de drainage water afvoeren rechtstreeks in de sloot loopt. Vaak zie je dat deze hemelwater putten worden gebruikt om wat vuil water even weg te gooien of dat er auto’s worden gewassen of slijpsel van tegels door stratemakers. Het vuile water loopt dan via de put zo de sloot in.
Dit zou eens in een bulletin vanuit de wijkverenigingen, gemeente Schagen en waterschap HHNK worden uitgelegd hoe om te gaan met alle hemelwaterputten.
Ook zijn er vast een aantal afvoeren aangelegd waar b.v. een wasmachine of afwasmachine loost op het hemelwaterriool.
Zelfs een firma in Schagen adviseerde mij dat je daarop best wel kan aansluiten. Je ziet het toch niet was zijn opmerking.
WAT EEN ONZIN DIT.
Hier en daar een klein stukje uit baggeren, in 5 dagen tijd, en alles is opgelost.
De vissterfte van de afgelopen 20 jaar zal niet meer voor komen.
Simpel, er zijn geen vissen meer, geen guppie meer.
Om het water weer gezond te maken ben je zeker 2 jaar bezig met het uitbaggeren. Jaar rond.
Maar dat zie ik de Gemeente Schagen niet doen.
Misschien een tip voor de Gemeente, demp al het water in & om Schagen, ook de kanalen.
In de wijk Waldervaart zijn jullie goed bezin.